Açık Şehir

“pazartesi yazıları”

AÇIK ŞEHİR

 

Bugün salı ama dün yoğun bir gün olduğu için, “pazartesi yazıları” bugüne kaldı. Belki haftaya da “kalırdı” ama bugün Haydarpaşa’nın bize el salladığı bir gün, ne acı! Gazetelerde konuyla ilgili yazılar yer alıyor; umarım yerine tuhaf bir alışveriş merkezi olmaz, zaten her yer alışveriş merkezi! Diyorum ki kültür merkezine dönüştürseler; olmaz mı, galiba olmaz, bazen hayal kurmanın da bir mantığı olmalı.

Birkaç gündür İstanbul’da kar var, şimdi Boğaz’da hiçbir yer görünmüyor; bazen kar duruyor, belli belirsiz karşı kıyılar ortaya çıkıyor, birazcık daha açınca Haydarpaşa kendini hissettiriyor; ancak şu ân Haydarpaşa da görünmüyor. Sanki kayıp bir ülkenin topraklarında artık, sanki bir Angelopoulos filminden sahneler…

 

***

Geçen perşembe, “Açık Şehir” edebiyatla, şiirle doluydu. TRTTÜRK’te yayımlanan programın yapımcısı Demet Haselçin. Ona ve tüm ekibe, emeği geçenlere teşekkürler. Bu vesileyle televizyonlarda        –çok az sayıdaki– kültür programı yapanlara ve edebiyata yer verenlere de binlerce teşekkür; emeklerine sağlık, akıllarına sağlık. Edebiyat ama daha çok “benim bildiğim” edebiyat, yaratım sürecinde ticari kaygılardan uzak edebiyat, bize en önemli “değer”lerden biri olarak gösterilen ve böylece öğrendiğimiz/bildiğimiz edebiyat, hani iğneyle kuyu kazılarak ürünler veren o yazarların/şairlerin edebiyatı, özcesi.

Programda, Doğan Hızlan ile Semih Gümüş’ün konukları Enver Ercan ile Metin Celâl’di. Şiir konuşuldu bol bol; edebiyat dergiciliği, edebiyat yayıncılığı, şiir kitapları, şiir dergiciliği vb. sorunlar üzerine bir bölümdü. Her zamanki gibi İhsan Yılmaz ile Murat Gülsoy’un köşeleri vardı; ve programı sunan Miraç Zeynep Özkartal’ın tanıttığı kitaplar da “şiir” temalıydı.

        

***

Geçen hafta büyük yönetmen Theodoros Angelopoulos geçirdiği bir trafik kazası sonucu yaşamını yitirdi. Bir motosiklet çarpmıştı ve polis kullanıyordu. Böyle olunca, birçokları gibi duyduğum ân aklıma Costo Gavras’ın gerçek bir olaydan yola çıkarak çektiği “Z” adlı film geldi. Kim bilir!

Theodoros Angelopoulos da bize Haydarpaşa gibi istemeden el salladı, ne yazık!

 

31 Ocak, 2012, Pazartesi, Kabataş

Facebook'da Paylaş Facebook'da Paylaş
Facebook'da Paylaş