Güneşli Bir Gündüz Akşama da Aşk Şiirleri

Pazartesi Yazıları

GÜNEŞLİ BİR GÜNDÜZ AKŞAMA DA AŞK ŞİİRLERİ…

 

Yaklaşık on yıl önce yaptık aşk şiirlerini; yine şarkılarla birlikte, süreç içinde müzik direktörü Serdar Yalçın şarkıları değiştirdi, dolayısıyla dinleti zenginleşti, seyirci dinletinin tekrarlarında, yeni şarkılar dinledi. Ben de onlardan esinlenerek bu yıl şiirlerin büyük bir kısmını değiştirmeyi değiştirdim. Bir dinletide kırk civarında şiir yer alıyor; oysa ki şiirimizde aşk şiirleri yüzlerce (seçmek de çok zor!).

Daha önce adını Cemal Süreya’nın bir dizesinden aldığım “Aşklar Var Unutulmamak İçin”de on üç şairin şiirleri yer alıyordu. Bu akşam sergilenecek olan ve adını Nâzım Hikmet’in bir dizesinden alan “Sende Ben İmkânsızlığı Seviyorum” başlıklı dinletimizde yirmi üç şairin şiirleri yer alıyor. Şairler 1900’ün başında doğanlardan Cemal Süreya’ya kadar uzanıyor. Ne var ki Ahmet Hâşim iki kısa şiiriyle başlıyoruz bu kez.

Şarkılara gelince, piyanoda dinleti sırasında canlı olarak eşlik eden Serdar Yalçın’ın, kendi bestelerinin yanı sıra opera dünyasından seçtiği en sevilen örnekler. Ama bir tanesinden söz etmem gerek: Anlat, Şehrazat (1997) müzikalinde yer alan bir düet, “Aşkım Kırmızı Bir Gül” (şarkı sözleri bana ait, beste de Serdar’a).  

Bu akşam İstanbulluları aşk ile dolu dinletimize bekliyoruz…

 

Dinleti hakkında:

“Sende Ben İmkânsızlığı Seviyorum” başlıklı dinleti, önceki gibi geçmişteki bir sanatçı lokalini imleyen sahne tasarımında, piyano eşliğinde şiir ile şarkıyı buluşturuyor. Dinletide, modern şiirimizin ustalarından, Ahmed Hâşim, Nâzım Hikmet, Ahmet Hamdi Tanpınar, Ahmet Muhip Dıranas, Cahit Sıtkı Tarancı, Ziya Osman Saba, Bedri Rahmi Eyuboğlu, Oktay Rifat, Orhan Veli, Melih Cevdet Anday, Behçet Necatigil, Cahit Külebi, İlhan Berk, Sabahattin Kudret Aksal, Necati Cumalı, Özdemir Asaf, Attilâ İlhan, Arif Damar, Can Yücel, Ümit Yaşar Oğuzcan, Turgut Uyar, Edip Cansever ve Cemal Süreya’dan seçilmiş şiirler yer alıyor.

Hazırlayan: Atilla Birkiye – 
Piyano ve müzik yönetmeni: Serdar Yalçın –
Sahneye uygulayan: Mehmet Birkiye –
Şiirler: Tilbe Saran, Hümay Güldağ, Metin Belgin, Hakan Gerçek –
Şarkılar: Deniz Erdoğan Likos, Hüseyin Likos.

İş Sanat, Levent, 17.2.2013, 20.00, giriş ücretsizdir…

 

 

Facebook'da Paylaş Facebook'da Paylaş
Facebook'da Paylaş