Kar İyi Güzel de...

“pazartesi yazıları”

 

Kar İyi Güzel de…

 

 

Bir önceki kar yağışındaki gün elektrik kesiliyor! Olabilir, hani birkaç dakika, olmamalı ama olabilir, kar fırtına falan. Bir süre gelmiyor, doğal olarak üşüyorum, acaba sular da mı kesildi diyorum neyse o akıyor, doğal gaz var ama ne fayda, kombi çalışmıyor, elektrik yok; ama şu olabilir, su ısıtıp sıcak bir şeyler içebilirim, çay, ıhlamur, kahve vb. İstanbul’un kış halleri, bir kazak daha giyip ince battaniyeyi dizlerimin üstüne alabilirim; elektrik gelmezse, gece ne yaparım diyorum, arkadaki küçük odaya geçerim, kapıyı kapayıp battaniyelere sarınıp, doğal gaz olduğuna göre ıhlamur yapıp, okuma lambamla okurum derken, elektrik geliyor.

Birkaç gün önce malum İstanbul’a yine kar yağdı ve yine elektrik kesintisi. Dışarı çıkıp yürüyorum, biraz dolaşırım, geldiğimde de elektrikler gelmiş olur, masama oturup çalışırım, diye düşünüyordum! Eve geldiğimde elektrik yoktu; bazen olur dedik ama her kar yağdığında, birkaç saat kesilirse yandık bu kış!

O gün, gündüz yaklaşık üç saat giden elektrikler gece de üç saat gitti; gülme komşuna gelir başına gibisinden (kimseye güldüğüm yok!), daha önceki yarım saatlik kesintide düşündüklerim oldu! Kaderci olsam buna “çağırdım” diyebilirim ama ben bilimsel bakarım böyle meselelere; ne var ki benim bilimsel bakmam hiçbir işe yaramıyor. Bu arızalar niye, tabii ki arıza olur, aslında 21. yüzyılda biraz kar yağdı diye olmaz ya neyse, demek ki bu tür meselelere bakması gerekenler bilimsel bakmıyor!

İhmal mi var, gösterilmesi gereken özen gösterilmiyor mu, bilemiyorum ama İstanbul’un orta yerinde günde altı saat elektrik kesilmez. Aslında hiçbir yerde kesilmemeli insanî açıdan bakarsak, işte “dil”imiz alışmış öyle söylüyoruz, “İstanbul’un ortası” diyoruz! Birkaç yüz metre ileride vardı, tüm karşı kıyıda vardı, bizde, Kabataş’ın bir bölümünde yoktu; altı saat! Söylenecek de fazla söz yok, bu da İstanbul’un başka hali, kentli olarak herhalde bizim sorumluluğumuz değil; kentin görüntüsünün, mimarîsinin bizim sorumluluğumuzda olmadığı gibi (kimse bize bir şey danışmıyor!), yönetenlerin sorumluluğunda, onların yaptığı!

Yarından sonra kar bekleniyormuş, ne dersiniz, önlem alıp arka odayı şimdiden hazırlasam mı?

 

13 Şubat 2012, Pazartesi

 

Facebook'da Paylaş Facebook'da Paylaş
Facebook'da Paylaş